Subjekty zajišťující ubytovací služby
Hlavním úkolem ubytovacích služeb je poskytnutí přechodného ubytování. Podle WTO je členění ubytovacích služeb následující:
HROMADNÁ UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ
– Hotely – zahrnují hotely, garni hotely, motely, botely, horské hotely a obdobná zařízení zabezpečující každodenní stlaní, úklid a hygienu.
– Penziony – poskytují omezené hotelové služby
– Specializovaná ubytovací zařízení – léčebná zařízení, kempy, veřejné dopravní prostředky, ubytovací zařízení a jiná hromadná zařízení jako koleje, ubytovny…
UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ V SOUKROMÍ
– Vlastní příbytky – chalupy, chaty…
– Pronajaté pokoje v rodinných domech – turisté tráví pobyt s rodinou
– Pronajaté bydlení od soukromníků – apartmá, vilky, domky, chaty
– Ubytování zajištěné příbuznými nebo přáteli
Ubytovací zařízení se dále člení do tříd, které stanoví minimální požadavky na vybavení, úroveň a rozsah služeb, spojených s ubytováním. Jednotlivé třídy se označují hvězdičkami. Rada evropského společenství vydala směrnici „O komplexních programech na cesty, prázdniny a zájezdy“ č. 90/314/EEC z 30. 6. 1990 a tato sjednocuje podmínky organizovaného CR v evropských zemích a zaručuje spotřebiteli základní práva na úseku služeb CR. Je sledován cíl poskytnout spotřebiteli možnost zakoupit (v kterémkoli státě EU) zájezd za stejných podmínek a záruk. Směrnice ukládá CK povinnost informovat spotřebitele o typu ubytování, kategorii a třídě ubytovacího zařízení s odvoláním na klasifikaci a zvyklosti hostitelské země.
DOPORUČENÍ RADY EVROPSKÉHO SPOLEČENSTVÍ
č. 86/655/EEC ze dne 22. 12. 1986 o standartizaci informací o hotelích. Základní informace by měla obsahovat:
– Jméno hotelu, adresu, číslo telefonu a faxu, emailovou adresu
– Počet pokojů s informací o jejich vybavení
– Provozní dobu
– Maximální cenu dvoulůžkového pokoje v plné sezóně
– Vzdálenost od letiště, železniční stanice, autobusového nádraží
– Přijímání úvěrových a platebních karet
– Informace o možnosti komunikace v cizích jazycích
– Standartizované symboly (piktogramy) hotelu
UPLATŇOVÁNÍ KATEGORIZACE V ČR
Živnostenský zákon č. 455/91 Sb. při členění živností předpokládal existenci oborové normy Ministerstva obchodu a CR ČR – ON 735412 a její uplatňování formou ukládání podmínek provozování živnosti. ON vymezovala kategorie a třídy ubytovacích zařízení následovně:
Kategorie Třída
Hotel
Garni hotel
Motel
Botel
Penzion
Turistická ubytobna
Chatová osada
Kemp
Novela živnostenského zákona č. 286/95 Sb. převedla živnost ubytovacích služeb mezi živnosti ohlašovací a tím došlo i ke zrušení výše uvedené ON. V roce 1994 vydalo Ministerstvo hosp. CR „Doporučení upravující základní ukazatele pro kategorizaci hostinských a ubytovacích zařízení“. Doporučení slouží podnikatelům pro zařazení provozovny do kategorie a třídy.
Výše uveden pomůcka byla nahrazena v roce 1999 „Hotelovou klasifikací ČR“. Tato klasifikace je srovnatelná s podobnými klasifikacemi EU, avšak respektuje národní a regionální tradice. Klasifikace stanovuje určité minimální požadavky na standart ubytovacích zařízení a dělí je do 5 tříd:
Tourist
Standart
Komfort
First class
Luxus
V současné době js ou provozovateli ubytovacích služeb jak FO, tak PO.
Zejména na provozování hotelů se podílejí mezinárodní hotelové řetězce jako např. Intercontinental hotels, Hilton, Holiday Inn…